طراحی مانکن از روبه رو | آموزش آنلاین طراحی و تصویرسازی مد و لباس

طراحی مانکن از روبه رو | آموزش طراحی مد

سلام دوستان، به اولین درس طراحی و ترسیم لباس خوش آمدید. اینجا شما نحوه ترسیم بدن به کمک اشکال هندسی و مقیاس 10 سر را می آموزید. با مطالعه این مقاله شما قادر به طراحی اولین فیگور خواهید بود، بعدها می توانید از این مانکن برای طراحی ایده های خود استفاده نمایید. کافیست مراحل آموزش داده شده را با دقت انجام دهید. رمز موفقیت در تمرین زیاد است امیدوارم مورد پسندتان قرار بگیرد.

… برای پیاده سازی ایده های خلاقانه خود روی کاغذ، اولین گام یادگیری نحوه طراحی بدن مانکن است. با آموزش گام به گام طراحی مانکن از روبه رو شما اولین گام را بسوی طراحی لباس بر خواهید داشت.

طراحی با یک خط صاف شروع می شود این خط بیانگر خط وسط مدل ماست بنابراین بهتر است در وسط صفحه و با فاصله دو سانتی متری از بالا و پایین صفحه کشیده شود. ابتدا نقطه وسط این خط را علامت گذاشته و سپس قسمت بالا و پایین را به 5 قسمت مساوی تقسیم می کنیم. درنهایت خط ما به 10 قسمت تقسیم می شود.

 • در اولین قسمت خط سر مدل را به صورت یک تخم مرع برعکس طراحی کنید. سر نباید خیلی باریک و یا خیلی گرد شود بنابراین تا زمانی که شکل سر باب میلتان نشده مداد را از روی کاغذ برندارید تا به شکل متقارن دلخواه برسید.
 • حال موقعیت شانه، کمر و باسن را با خطوط افقی مشخص کنید.
 • خط افقي نشانگر شانه را به اندازه يك و نيم واحد پايين تر از نقطه بالاي سر، ترسيم کنید.
 • محل قرار گیری خط افقي کمر نیز موقعیت 3 و نیم واحد از بالاي سر (دو واحد پايين تر از خط شانه) است.
 • باسن نیز یک واحد پایین تر از خط کمر و در موقعیت 4 و نیم واحد قرار دارد.
 • حال نوبت ترسیم محل پاست، یک مثلت در واحد 10 بدن بکشید این مثلث فاصله بین مچ تا نوک انگشتان پاست.
 • روی خطوط افقی ترسیم شده عرض شانه، کمر و باسن را علامت گذاری کنید، عرض شانه سه برابر عرض سر می باشد
 • اندازه کمر نیز دو برابر عرض سر است
 • برای مشخص کردن عرض باسن، در دو انتهای خط سرشانه دایره های کوچکی به قطر تفریبی یک سوم سر مدل ترسیم کنید، این دایره ها بیانگر مفصل سرشانه است
 • از قسمت داخلی دایره مفصل سرشانه خطی فرضی تا خط باسن بکشید محل تقاطع این دو خط با خط باسن، عرض باسن می باشد.
 • برای ترسیم شیب شانه، نقطه وسط مابين چانه و خط شانه را به دو دایره مفصل سرشانه وصل کنید، حال برای ترسیم گردن، روی خط شانه، از هر دو سوی خط وسط، نصف عرض سر را مشخص کنید، حد فاصل این دو نقطه پهنای گردن مدل است. با اندازه به دست آمده گردن را ترسیم کنید. دو خط موازی کشیده شده را توسط یک نیم دایره به همدیگر وصل کنید انتهای نیم دایره مماس با خط شانه خواهد بود.
 • برای ترسیم بالاتنه، از قسمت داخلی دایره های مفصل آستين تا کمر خط صافی رسم کرده و سپس با یک خط منحنی به خط باسن وصل نمایید.
 • برای ترسیم پا ها، از دو سوی باسن خط صافی تا انتهای خط وسط بکشید سپس نقطه وسط خط فرضی از باسن تا قوزک پا را مشخص کنید موازات این نقطه، محل قرار گیری زانوهاست که با دو دایره کوچک ترسیم می شود.
 • برای کشیدن دست ابتدا باید محل آرنج مشخص شود، آرنج درست در امتداد خط کمر قرار دارد. با دایره کوچک محل آرنج را مشخص کنید. حال با دو خط موازی از مفصل سرشلته تا آرنج بکشید. فاصله مفصل سرشانه تا آرنج برابر آرنج تا مج دست است بنابراین محل مچ را با یک دایره کوچک مشخط کرده و خطوط موازی را تا مچ ادامه دهید. دست را بصورت یک مثلث با اندازه تقریبی صورت مدل طراحی کنید.
 • حال نوبت دست چپ است که می خواهیم برخلاف دست راست خمیده باشد. دست هرقدر خمیده تر باشد آرنج بالاتر از کمر قرار خواهد گرفت. محل قرار گیری آرنج با دست صاف با مداد مشخص کنید. دست با هر زاویه ای که باز باشد محل قرار گیری آرنج از مفصل سرشانه همان خواهد بود یعنی آرنج هر قدر که از بدن دورتر ترسیم شود با یک شیب ملایم بالاتر از کمر قرار خواهد گرفت. بعد از قرار دادن دایره آرنج در محل دلخواه با دو خط موازی بازو را تکمیل کرده و سچس دایره ای برای مچ دست در کناره مدل قرار دهید و دو خط موازی را از آرنج تا مچ ادامه دهید. طراحی دست را با ترسیم یک چند ضلعی بیانگر حالت انگشتان دست به تکمیل کنید.
طراح اولیه بدن مانکن به اتمام رسید حال نوبت ترسیم اندام و ماهیچه های مانکن است که با روان نویس یا همان مارکر این کار را انجام می دهیم البته شما می توانید از مداد نیز استفاده کنید.
 • روی خط افقی وسط صورت اندازه چشمها را مشخص کنید و بعد خطوط صورت شامل برجستگی استخوان گونه، چانه و گوشها را ترسیم کنید.
 • روی خط عمودی صورت محل بینی و دهان را مشخص کنید. بینی یک سوم واحد پایین تر از خط چشم و دهان یک سوم واحد پایین تر از خط بینی قرار دارد.
 • ماهیجه گردن سمت راست و چپ را ترسیم کرده و سپس خطوط شانه را بگشید. برای کشیدن دست مدل، باید برجستگی و فرورفتگی ماهیچه ها را با دقت ترسیم کنید. ترسیم دست راست را با کشیدن انگشتان به پایان برسانید. حال نوبت بازوی چپ است که به علت خمیده بودنT انحنای ماهیجه ها مشخص تر خواهد بود. سعی کنید با کمی خمیدگی برجستگی آرنج را مشخص کنید. طراحی دست چپ را با طراحی انگشتان به پایان برسانید.
 • برای پیدا کردن خط سینه ابتدا خط V در محل تقاطع خط وسط با خط شانه رسم کنید، حال نقطه وسط این علامت و خط کمر، خط سینه مد است، البته خط سینه صاف نیست و حالت محدب دارد.
 • حال زمان طراحی سینه است، طراحی را کمی بالاتر از زیربغل شروع کرده و در نزدیکی خط وسط به پایان می رسانیم.
 • خطوط بالاتنه را کامل می کنیم
 • برجستگی استخوان ترقوه را ترسیم می کنیم و در انتها با طراحی سوتین، طراحی بالاتنه را به پایان می رسانیم.
 • طراحی پایین تنه را با یک نقطه بیانگر ناف مدل، شروع می کنیم که حدودا دو انگشت (مدل) پایین تر از خط کمر قرار دارد. بعد از دو سوی خط کمر تا استخوان لگن پایین آمده و با کمی انحنا برجستگی این استخوان را مشخص می کنیم.
 • نوبت شورت مدل است که از انتهای استخوان لگن شروع می شود و تا کمی پایین تر از خط باسن ادامه می یابد.
 • سخت ترین قسمت کشیدن پای مدل است، با پای راست شروع می کنیم، ابتدا با روان نویس تا زانورا ترسیم کرده و درست بعد از زانو، خطوط را به سمت بیرون کج می کنیم.
 • حال باید محل برجستگی ماهیچه ساق پا مشخص شود. در ناحیه یک سوم بالای ساق خط موربی به صورت نقطه چین رسم کنید. این خط برجسته ترین قسمت ساق پاست. در قسمت پایین نیز به همین صورت خط مورب برعکسی کشیده که محل برجستگی قوزک پاست.
 • با دقت ساق پا تا انگشتان پا را ترسیم کرده و با فرم دادن به کفش طراحی پای راست را به پایان برسانید.
 • همین مراحل برای پای چپ نیز انجام دهید.
 • محل زانو را با V کوچکی مشخص کنید حال طراحی سر را کامل کرده و خطوط رویش مو را مشخص کنید. در پاین خطوطی را که با مداد کشیده اید را پاک کنید.

تبریک می گم طرح شما آماده است.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها (16)

ممنون. عالی بود

سلام

جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون 1 ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

ممنون

خیلی خوشحالم که مطالب سایت براتون جالب بوده

سلام سرکار خانم
ممنون از اشتراکتون برای این مطالب عالی
واقعا نیاز داشتم.
موفق و سربلند باشید

ممنون از شما

عالی راستشو بخواید من یازده سالمه وای این طرح هارو کشیدم
الان وقتی که بزرگ شدم میخوام طراح بسم لطفا برام دعاکنید

انشالله عزیزم

سلام عزیزدلم .ممنون از سایت خوبت و اطلاعات کاملی که گذاشتی.. فقط من فرق طراحی فیگور از جلو پشت و طراحی مانکن از جلو و پشت (آناتومی سریع) رو نفهمیدم آخه یکیه ظاهرا ولی مقیاسه یکی 10 و اون یکی هشتو نیم چرا؟ چه وقت باید کدومو کشید؟

خوب این دو تا سبک مختلف هستن اگه بخونینشون کاملا متوجه می شین.
اما اگر از من بگرسین وش حرفه ای برای یادگیری طراحی مانکن و آناتومی را دنبال کنید.
آموزش انلاین طراحی لباس

مرسی که انقد خوب توضیح دادین.

سروین جوون ممنونم 3>

بسیار عالی توضیح دادین, سپاس

سلام ممنون از آموزش خوب و راحتی که در اختیارمون قرار دادین.
من موقع کشیدن این طرح به یه مشکل برخوردم و اون هم تناسب بود!
با اینکه تمام ضرایبی که گفتین انجام دادم و چندین بار چک کردم برای اطمینان اما باز هم نسبت تن و سرش به هم نمیخوره و خیلی چاق و هیکلی شده!!
نمیدونم مشکلش از کجاست! با اینکه به نسبتی که گفتین انجام دادم ولی شونه و خط کمر و …. خیلی بزرگتر شده نسبت به سر!

سلام زینب جان
مشکل اینکه که شما سر را درست نکشیدن
خوب بگذارین ساده تر بگم اگر طول سر را 3 سانتیمتر بکشید. عرض سر باید دو سانت باشه
عرض شانه دو عرض سر یعنی 4 سانت می شه و این به این معنیه که هر سمت خط وسط دو سانت باید باشه
کل عرض کمر هم باید 2.5 سانت باشه
و عرض باسن هم 4 سانتیمتر
امیدوارم با این توضیحات مشکلتون حل بشه

سلام مطالب عالی بود کانال تلگرامی برای اموزش ندارین

نه عزیزم ندارم ولی در حال درست کردن آکادمی آنلایه خیاطی هستم که مطمئنم ازش خوشتون می یاد.

گذاشتن یک دیدگاه