مروری بر جشنواره مد و لباس فجر 1397 | تصاویر آثار ارسالی به جشنواره مد

آنچه در جشنواره مد و لباس فجر 97 گذشت

هشتمین جشنواره مد و لباس فجر نیز به پایان رسید. خوشبختانه امسال من برای اولین بار امکان بازید از این رویداد مهم را پیدا کردم. سالهای قبل تنها تصاویر محدودی از آثار ارسالی را آن هم نمای دور دیده بودم. باید بگم متاسفانه عکسها و اخبار این نمایشگاه در هیچ سایتی به طور کامل منتشر نمی شود. از اینرو امسال تصمیم گرفتم به نوبه خود رسانه این مراسم باشم و حال و هوای این مراسم و آثار ارسالی را با شما به اشتراک بگذارم. شاید از این راه قدمی هر چند کوچک برای استقبال بیشتر از این رویداد مهم مد و لباس ایران صورت بگیرد.

برخی از مجموعه های نمایش داده شده در جشنواره مد و لباس فجر

حال و هوای هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

برای من شیرین ترین قسمت این رویداد، به نمایش گذاشته شدن تک اثر من، بارانی چرمی الهام گرفته از چشمه گل قشان مکران بود. باید اعتراف کنم هر چند طرح من زیبا و ناب بود ولی به علت دوخت ضعیف انتظار انتخاب آن را نداشتم. دیدن اولین اثرم بر تن مانکن، درست وسط سالن بوستان، باعث احساس غرور و بالارفتن اعتماد به نفسم شد. پیشنهاد می کنم برای محک زدن  توانایی های خودتان حتما در جشنواره هایی مد و لباس شرکت کنید. لازم به یادآوری است که برای شرکت در این جشنواره نیازی به مدرک و تحصیلات خاصی ندارید.

اثر من در جشنواره مد و لباس فجر الهام گرفته از چشمه های گل فشان مکران

کاستی های جشنواره مد و لباس فجر

با اینکه امسال هشتمین سال برگزاری جشنواره فجر است، اما هنوز نواقض بسیار زیادی وجود دارد. از جمله آنها می توان به چیدمان ضعیف و نه چندان هنری، محل نامناسب کارگاههای آموزشی، غرفه آرایی نه چندان زیبا و مدیریت ضعیف و غیره اشاره کرد.  ضمناً آثار ارسالی از لحاظ طرح و کیفیت دوخت تعریف چندانی نداشت. این نشان دهنده این است که طراحان حرفه ای تر و برندهای مشهور علاقه چندانی به شرکت ندارند و بیشتر تازه کارهایی مثل من شرکت می کنند.

به نظر من طراحهای ایرانی باید شرکت در نمایشگاههای داخلی را وظیفه ملی خود بدانند. تا با ارائه طراحهای زیبا باعث درخشش نام ایران در مد اسلامی بشود. جای تاسف است که با وجود اهمیت زیادی که مد اسلامی در سالهای اخیر پیدا کرده ولی هنوز که اثری از تاثیر گذاری طراحان ایرانی در این حیطه دیده نمی شود. حال اینکه این جشنواره می تواند راهی برای شناساندن هنر و مد ایرانی به جهانیان باشد.

کارگاههای آموزشی طراحی مد

کارگاه های زیادی با محتوای متنوع تشکیل شده بود که شرکت در آن برای علاقمندان آزاد و مجانی بود. اما مشکل در فضا و امکانات کارگاهها بود. متاسفانه فضای قسمتهای از سالن نمایشگاهی را با پانلهای متحرک جدا کرده و به کارگاهها اختصاص داده شده بود. همجواری این کارگاه ها باعث آلودگی صوتی می شد. صدای سخنگوی کارگاه مجاور باعث عدم تمرکز سخنگوی و حواس پرتی شنوندگان می شد.

تعدادی از تک اثرهای نمایش داده شده در جشنواره مد و لباس فجر
آثار تصویرساری نمایش داده شده در جشنواره مد و لباس فجر

گذاشتن یک دیدگاه