آشنایی با لوازم خیاطی | آموزش خیاطی از مبتدی تا پیشرفته | SarvinStyle

لوازم مورد نیاز برای شروع خیاطی

اگر به خیاطی علاقه دارید اما کمترین تجربه ای در زمینه دوخت و کار با چرخ خیاطی ندارید با من در سروین استایل همراه شود. بزودی جدید ترین تکنیک های خیاطی را با ساده ترین روش به شما آموزش داده خواهد شد. قبل هر چیز باید با لوازم خیاطی آشنا شوید. آشنایی با هر یک از این لوازم و ابزار خیاطی و محل استفاده از آن پیشنیاز خیاطی است. در ادامه لوازم ضروری برای شروع خیاطی را معرفی شده است، این لوازم ر تهیه کنید در پستهای آتی با نحوه کار هر یک آشنا خواهید شد.

حداقل لوازم خیاطی مورد نیاز برای شروع

اولین و مهمترین ابزار، چرخ خیاطی است. دو نوع چرخ خیاطی تولید می شود. چرخ خیاطی خانگی و چرخ خیاطی صنعتی. برای شروع، نوع خانگی آن مناسب تر است. نوع خانگی چند کاره است از دوخت ساده تا دوخت جا دگمه را می توانید با همان چرخ انجام دهید. اما اگر قصد دارید خیاطی را به عنوان حرفه ادامه دهید باید چرخ خیاطی صنعتی تهیه کنید. این نوع چرخ ها معمولا تک کاره هستند و برای هر نوع دوخت باید چرخ خیاطی مخصوص آن تهیه کنید. مزایای او سرعت بالا و دوخت زیباتر آن است.

چرخ خیاطی از یک کلید روشن خاموش، درجه کشش نخ، گردونه تنظیم طول دوخت، ماسوله پیچ، اهرم بالابرنده پایه، پدال، توپی چرخ و میل قرقره ثابت تشکیل شده است. ممکن است در چرخ های مختلف، محل قرار گیری و طرز استفاده از آنها کمی متفاوت باشد بنابراین پیشنهاد می کنم برای آشنایی با طرز کار آنها، دفترچه راهنمای چرخ خود را مطالعه نمایید.

لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - چرخ خیاطی
لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - سوزن ته گرد و جا سوزنی

سوزن ته گرد

سوزن ته گرد یکی از پرکاربرترین ابزار خیاطی است که حتما باید تهیه کنید. چند نوع مختلف از سوزن ته گرد در بازاز موجود است. پیشنهاد من سنجاق های بلند با نوک تیز و انتهای برجسته است. زیرا این نوع سنجاق ها مرغوبتر است و استفاده از آن به مراتب راحت تر می باشد.

جاسوزنی

برای جلوگیری از ریخت و پاش سنجاق ها و سوزنها به جاسوزنی نیاز خواهید داشت. جاسوزنی در دو نوع مچی و رومیزی وجود دارد. بسته به انتخاب، یک یا هر دو را تهیه کنید.

سانتیمتر

برای اندازه گیری قسمت مختلف مثل بدن، الگو و … نیاز به سانتیمترهای مختلفی دارید. در صورت امکان سانتیمتر پلاستیکی، سانتیمتر اشل ( برای اندزه گیری حق درز و لبه)، سانتیمتر بلند پلاستیکی یا شیشه ای را تهیه کنید.

لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - سانتیمتر
لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - وسائل علامتگذاری پارچه

مل یا صابون

برای رسم خطوط و یا هرگونه علامتگذاری روی پارچه به نوعی مل، گچ یا صابون نیاز خواهید داشت. معمولی ترین نوع صابون، بصورت ورقه مربعی شکل است. همچنین مدادهای مدادهای مخصوصی نیز برای این منظور موجود است.

  • بهترین ابزار برای علامتگذاری صابون است زیرا با حرارت و بخار آب بطور کامل رد آن محو شده و هیچ گونه لکی روی پارچه به جا نمی گذارد.
  • برای رسم خطوط باریک باید قبل از هر بار استفاده، به کمک کاتر لبه صابون یا مل را بتراشید تا کاملا نازک شود.

کاربن مخصوص خیاطی و رولت

کاربن و رولت برای انتقال و رد اندختن یا انتقال طراح الگو به پارچه استفاده می شود. کاربن خیاطی در رنگهای مختلف موجود است. در نظر داشته باشید که از کاربنی استفاده کنید که رنگ آن به پارچه نزدیکتر باشد. زیرا گاهی اثر کاربن ار روی پارچه های لطیف محو نمی شود.

نخ خیاطی

نخ خیاطی یکی از اساسی ترین وسائل خیاطی است که مانند پارچه تنوع فراوانی از نظر جنس و نوع دارد.

نخ معمولا بسته به رنگ و جنس پارچه انتخاب می شود پس هنگام خرید پارچه حتما نخ مناسب آن را نیز تهیه کنید.

نکته : در زمان انتخاب نخ دقت کنید که نخ باید کمی پررنگ تر از رنگ پارچه باشد زیرا وقتی آن را از روی قرقره باز کنید کم رنگ تر از قبل به نظر خواهد رسید.

لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - نخ خیاطی
لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - بشکاف و سوزن درشت

بشکاف و سوزن درشت

بشکاف معمولا برای شکافتن درز و یا بازکردن سوراخ جادگمه استفاده می شود. با اینکه این وسیله در خیاطی کاربرد فراوانی دارد اما بکار بردن آن مستلزم دقت کافی است. زیرا کوچکترین بی احتیاطی در استفاده از آن باعث سوراخ شدن پارچه می شود.

بعد از هر بار استفاده درپوش بشکاف را ببندید. زیرا در صورت ضربه خوردن ممکن است تیغه آن آسیب ببیند و غیر قابل استفاده شود.

سوزن درشت یکی از پرکاربردترین ابزار خیاطی است. برای شکافتن ایمن درز و یا برای قرار دادن پارچه زیر پایه چرخ استفاده می شود.

قیچی

قیچی یکی از اساسی ترین ابزار خیاطی است. بنابراین در خرید آن باید دقت کنید. قیچی باید مقاوم از جنس فولاد و قابل تیزکردن و مقاوم در برابر زنگ زدگی باشد.  شما به حداقل دو قیچی نیاز خواهید داشت. یکی برای بریدن پارچه و دیگری برای بریدن کاغذ. هرگز از قیچی پارچه برای بریدن کاغذ استفاده نکنید.

لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - قیچی خیاطی

نخ چین

این نوع قیچی مخصوص بریدن نخ است بخصوص نخ هایی که بر روی پارچه باقی مانده اند و نمی توان آن را در پشت پارچه گره زد.

اتو و لوازم اتو کشی

اتو و اتوکاری یکی از ارکان خیاطی است و 60 درصد نتیجه کار شما به اتوکاری صحیح وابسته است. اتوکشی در حین دوخت و پس ار آن انجام می شود. با اتوکاری صحیح شما قادر به پوشاندن عیوب دوخت خواهید.

حداقل لوازم مورد نیاز برای اتو و اتوکشی

  • اتوی بخار
  • اتوی سرد
  • میز اتو
  • بالشتک های مخصوص اتوکشی
  • پارچه مخصوص اتوکشی
لوازم خیاطی برای شروع آموزش خیاطی - بالشتک اتوکشی

بالشتک های اتوکشی

بالشتک های مختلفی برای اتوکشی وجود دارد. پیشنهاد من خرید بالشتک استوانه ای و بالشتک بیضی است.

بالشتک استوانه ای برای اتوی درز بکار می رود تا در حین اتو کردن درز فضای اطراف آن اتو نشده و تغییر فرم ندهد

بالشتک بیضی برای اتوی درزهای منحنی و فرم دادن به بعضی قسمتهای لباس از جمله آستین کاربرد دارد.

در پست های آتی با نحوه کار هر یک از این بالشتک ها آشنا خواهید شد.

پارچه مخصوص اتوکشی

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه