آموزش نحوه طراحی چین و ریزش پارچه در طراحی لباس | آموزش طراحی لباس

نحوه طراحی چین و ریزش پارچه در طراحی لباس

سلام دوستان، امروز نحوه طراحی چین و ریزش پارچه و عوامل تاثیر گذار بر خطوط عمودی لباس آموزش داده می شود قبل از شروع حتما پست قبلی من “نحوه طراحی خطوط افقی لباس” را مطالعه نمایید تا درک بهتری از مطالب ارائه شده داشته باشید. در ادامه نکات و عوامل تاثیرگذار بر چین و خطوط عمودی لباس شرح داده شده است.

مدل خود را در حالتها و فیگور های مختلف طراحی کنید سپس با قرار دادن کاغذ روغنی روی فیگورهای طراحی شده، طراحی لباس را انجام دهید. بدین ترتیب نیازی به طراحی مجدد فیگور نیست و می توانید فقط روی نحوه طراحی لباس تمرکز نمایید.

عوامل تاثیر گذار بر چین و ریزش لباس

  • جنس پارچه
  • جاذبه زمین
  • خم شدن مفاصل
  • حرکت فیگور

تاثیر جنس پارچه در طراحی لباس :

برای به تصویر کشیدن لباس مد نظر، شما باید دانشی از جنس پارچه ای که می خواهید طراحی کنید داشته باشید. بهتر است نمونه ای از آن را تهیه کرده و با بازی با آن میزان آحار و ضخامت چین های آن را درک کنید. چراکه میزان ریزش پارچه متفاوت بوده و از این رو نوع و ظاهر چین نیز در پارچه های مختلف یکسان نخواهد بود.

تاثیر جاذبه زمین بر چین و ریزش لباس:

جاذبه زمین باعث بوجود آمدن خطوط عمودی پارچه می شوند، البته این خطوط تحت تاثیر عوامل دیگری همچون جنس پارچه و حالت فیگور نیز قرار می گیرند.

  • در تصویر سمت چپ دامن ارگانزا طراحی شده است. پارچه ارگانزا آحار زیادی داشته از این رو خطوط عمودی کمتری داشته و در عوض دامن حجم بیشتری به خود گرفته و در لبه پایین لباس به علت ریزش پارچه چین های مخروطی شکل بزرگی ظاهر می شود.
  • در تصویر سمت راست، دامن ساتن کشیده شده است. پارچه ساتن به علت وزن زیاد در کنار نرمی، ریزش بیشتری داشته و حجم کمتری به خود می گیرد بنابراین چین های مخروطی لبه پایین دامن نسبت به دامن ارگانزا کوچکتر می باشد.

 

تاثیر جنس پارچه در چین و خط لبه پایین دامن
طراحی چین های حاصل از خم کردن مفاصل

چین های حاصل از خم کردن مفاصل

خم شدن مفاصل باعث بوجود آمدن چین های فرعی در لباس می شود. چین های فرعی در پارچه های مختلف به شکل متفاوتی ظاهر می شودند. در پارچه های خشک و ضخیم، چین های حاصل از خم شدن مفاصل بزرگ و عمیق و در پارچه های نرم و نازک چین ها کوچک و کمرنگ تر ظاهر خواهد شد. در شکل مقابل چین های فرعی در ناحیه آرنج، پشت زانو و کشاله ران به تصویر کشیده شده است.

 

طراحی خطوط گردن در پشت لباس : چون قسمت پایین گردن به شما نزدیک تر است قوس خطوط به سمت بالا خواهد بود.

چین های حاصل از کشش و ریزش پارچه :

جاذبه زمین، حالت فیگور و یا حرکت، باعث نمایان شدن خطوط موربی می شود که علت آن کش آمدن لباس و ریزش پارچه است. این خطوط بهتر است در طراحی لباس به تصویر کشیده شود . این خطوط به موازات اجزای بدن و یا حرکت بدن شکل می گیرد. برای درک بهتر پیشنهاد می کنم  جهت و زاویه این خطوط را در تصاویر مجلات مد بررسی نمایید.

طراحی خطوط حاصل از کشش و ریزش پارچه

مطالب مرتبط

دیدگاه ها (2)

خیلی عالی هستین ، واقعا میگم ، ممنون بابت سایت خوبتون ??⁦♥️⁩?⁦??⁩

سلام روزتون بخیر
ممنون بابت آموزش خوبتون

گذاشتن یک دیدگاه