آموزش کامل طراحی دست | مخصوص طراحان مد و لباس

درس 2 : آموزش کامل طراحی دست

آموزش گام به گام طراحی دست برای طراحان لباس

سلام دوستان، همانطوری که در پست قبلی قولش را داده بودم، امروز نوبت آموزش طراحی دست است. طراحی دست یکی از سخت ترین قسمت های طراحی فیگور است. برای طراحی بی عیب و نقص دست، ابتدا باید ابعاد و اندازه و محل دقیق قسمتهای مختلف دست را یاد بگیرد. بعد از یادگیری آن فقط و فقط با تمرین زیاد شما می توانید به نتیجه دلخواه برسید.

آموزش گام به گام نحوه طراحی دست

آموزش گام به گام طراحی دست برای طراحان لباس

اندازه دست 3/4 طول سر است. عرض دست نیز کمی بیشتر از عرض مچ دست یعنی 1/4 عرض سر است.

  • مستطیلی با همین ابعاد بکشید.

دست از دو قسمت کف دست و انگشتان دست تشکیل شده است. زمانی که دست صاف باشد، طول کف دست با طول انگشتان برابر می باشد، اما در حالت خمیده طول مج کوتاه تر خواهد شد.

  • مستطیل کشده شده را به فرم فوق تغییر شکل دهید.
آموزش گام به گام طراحی دست برای طراحان لباس

نحوه طراحی انگشتان در طراحی لباس

  • قسمت بیرونی انگشت شست کمی پایین تر از مچ شروع می شود.
  •  خط مابین انگشت شست و کف دست، زمانی که انگشت شست بسته است تقریباً در وسط کف دست قرار می گیرد.  اما وقتی انگشت شست باز می کنیم این خط کمی پایین تر می آید.
  • انگشت شست را طراحی کنید فراموش نکید انگشت شست از دو بند تشکیل شده است.

بند اول انگشست شست، در امتداد محل شروع سایر انگشتان است.  البته این خط ، خط صاف نیست بلکه انحنای به سمت مخالف دارد و بسته به فرم انگشتان این انحنا کم یا زیاد می شود.

بقیه انگشتان سه بند دارند اما در طراحی مانکن بجای سه بند دو بند کشیده می شود. بند دوم و سوم را بصورت یک بند کشیده می شود. بند اول کوتاه تر و بند دوم بلند تر کشیده می شود.

با در نظر گرفتن منحنی شروع انگشتان، انگشت اشاره را بکشید.

انگشت وسط را کمی بلند تر و بلند تر از انگشت اشاره بکشید.

انگشت حلقه را هم باریکتر انگشت وسط بکشید.

برای زیبا تر کردن حالت دست می توانید انگشت کوچک را بسمت بیرون بکشید.

آموزش گام به گام طراحی دست برای طراحان لباس

نکات کلیدی برای جذابیت بیشتر طراحی دست

نکته : برای طراحی دست، سه انگشت را به هم یچسپانید و انگشت دیگر را از انها جدا بکشید. این تغییر کوچک باعث عشوه دادن به طراحی می شود و جذابیت کارتان را بیشتر می کند.

پیشنهاد می کنم تمرین کشیدن دست را با ابعاد مناسب فیگور خود انجام دهید. یعنی برای طراحی مانکن روی کاغذ A3  اندازه دست باید حدوداً 2.5 الی 3 سانتیمتر باشد. با تمرین در اندازه  واقعی، زمان کشیدن دست برای فیگور دچار مشکل نخواهید شد.

برای تمرین بیشتر، سعی کنید دست را با همین اصول اما در حالت و جهت های مختلف طراحی کنید. برای شروع می توانید فرم های زیر را برای تمرین بیشتر استفاده کنید. باید آنقدر تمرین کنید تا بدون نگاه کردن به تصویر قادر به طراحی دست در هر یک از حالات زیر باشید.

در پست آتی نحوه طراحی دست در سه فرم پر کاربرد یعنی دست مانکن در حال راه رفتن، دست به کمر در حالت سه رخ و تمام رخ را با شما به اشتراک خواهم گذاست. پس تا آن موقع حسابی تمرین کنید.

آموزش گام به گام طراحی دست برای طراحان لباس

منبع تصویر فوق : کتاب Fashion sketch book

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه