رونق صنعت مد اسلامی

رونق صنعت مد اسلامی

امروز یک مقاله از روزنامه الجزیره نظرم رو جلب کرد “رونق صنعت مد اسلامی“.  یک ماه پیش هم شرکت Dolce & Gabbana  اولین خط تولید پوشاک گرانقیمت اسلامی را به بازار عرضه کرد، گویا بلاخره هنرمندهای مد تصمیم گرفتن در این زمینه سرمایه گذاری کنن.

به نظر من طراحی پوشش اسلامی واقعا سخته است چرا که محدودیت های زیادی پیش روی طراح است، یک پوشش کامل اسلامی نباید برجستگی های بدن را نشون بدهد، باید کاملا ماکسی باشد و فقط گردی صورت، دست و مچ پا اجازه دیده شدن توسط نامحرمان را دارند.

در کشورهای عربی زنان با پوشش سیاه رنگی که از سر تا پاشون را پوشانده در انظار عمومی ظاهر می شوند و اگر خیلی مدرن یا امروزی باشند و ممکنه روپوش گشاد و بلند ( تا روی زمین) با روسری مشکی که به طرز عجیب و نه چندان زیبایی روی سر سنجاق شده را بپوشند.

در کشور ترکیه حجاب اختباری است ولی بیشتر از نصف زنان پوشش اسلامی را انتخاب کردند. لباس های رنگی نه چندان گشاد بهمراه روسری های رنگی که از روی کلاه نمد مانندی سر می کنند و عجیبتر اینکه روسری با سوزن ته گره به کلاه سنجاق می شود.

از زمان روی کار امدن آقای ارودغان، مد اسلامی ترکیه پیشرفت خوبی داشته، یادم هست مقاله های در روزنامه ایران چاپ شده بود که از یکی از مشهورترین طراحهای ترکیه خواسته شده تا لباسهای اسلامی فاخر برای حضور خانم اول ترکیه در مراسم رسمی طراحی کند. از اون موقع من مدام در حال رصد کردن لباس های خانم اردوغان بودم متاسفانه برخلاف انتظار زیبا نبودند. واقعا جای تعجبه ترکیه در دنیای مد حرفی برای گفتن داره و سالهاست در این زمینه سرمایه گذاری می کنه چرا با وجود روی کار آمدن دولت اسلامی هنوز نتونستن حجاب زیبایی تولید کنند؟

و اما ایران : در سالهای اخیر زنان مانتوهای گشاد و زیبایی به تن می کنند. رنگ شال یا روسری خانم ها واقعا زیباست، حالا سوال اینجاست که کی این روپوشهای زیبا را طراحی کرده آیا این یک مد خود جوشی بوده و گرایش از طرف مردم حاصل شده یا اینکه توسط تولیده کننده یا هنرمندی طراحی و عرضه کرده و یا اینکه تحت تاثیر مد ترکیه یا اروپا قرار گرفته ؟

دیدگاه ها (1)

سلام
مد اسلامی هم بسیار زیبا است و خیلی خوب است که این را یاد بگیریم.

گذاشتن یک دیدگاه