نحوه رنگ کردن بدن مانکن با مارکر و مداد رنگی | آموزش طراحی لباس

نحوه رنگ کردن بدن مانکن با مارکر و مداد رنگی

آموزش نحوه رنگ کردن بدن مانکن به کمک مارکر و مداد رنگی

سلام دوستان، امروز نوبت رنگ کردن پوست بدن مانکن به کمک مارکر و مداد رنگی است پس مانکن حفظی که قبلاً طراحی کرده اید را بردارید و به دقت مراحل زیر را برای رنگ کردن بدن مانکن دنبال کنید.

 

لوازم مورد نیاز برای رنگ کردن بدن مانکن

 1. مارکر یکی به رنگ پوست و دیگری یک یا دو درجه تیره تر از آن ( مارکر روشن برای رنگ پایه و مارکر تیره تر برای ایجاد سایه روشن استفاده خواهد شد)
 2. پاکن خمیری برای پاک کردن رد مداد : رد مداد را با پاک کن خمیری کمرنگ کنید تا از حل شدن مداد با مارکر جلوگیری شود.
 3. چند رنگ مداد رنگی قهوه ای برای دورگیری و جلوه دادن به قسمتهای تیره پوست بدن

مراحل رنگ کردن پوست بدن مانکن

 • قسمتی از پاک کن خمیری را جدا و گلوله کنید،  با غلت دادن آن را روی کاغذ رد مداد را تا حدودی پاک کنید. این عمل رد مداد کم رنگ کرده ولی خطوط مانکن همچنان قابل رویت می ماند.

نکته : هرگز مانکن را با راپید دورگیری نکنید زیرا کار را فانتزی و مصنوعی می کند. رنگ مداد را با پاکن کم رنگ کنید تا سیاهی مداد با مارکر پخش نشود.

 

در استفاده از مارکر باید نکات زیر را در نظر داشته باشید

 1. قبل از خشک شدن رنگ مارکر روی کاغذ باید به کار خود ادامه دهید.
 2. اگر دوباره با همان مارکر روی قسمتهایی که قبلاً رنگ کرده اید، بکشید، باعث بوجود آمدن تنالینه رنگ تیره تر می شود.
 3. برای اینکه مارکر از خط بیرون نزند، نزدیک به خط مارکر را رها کنید. زیرا مارکر رونده است و اگر روی خط بکشید ممکن است از خط بیروه بزند.

 

 • کم رنگترین رنگ را برای رنگ پایه پوست بدن انتخاب کنید. من مارکر KureColor  شماره 423 را برای رنگ پایه انتخاب کرده ام با حرکات بیضی شکل شروع به رنگ کردن پوست کنید.

قبل از خشک شدن مارکر، باید از مارکر پررنگ تر استفاده کنی، بنابراین کل پوست بدن را نباید یکجا رنگ کرد، بلکه از قسمتی از بدن مثل یک دست یا پا شروع کنید.

آموزش رنگ کردن پوست مانکن ( آموزش طراحی مد و لباس)

نکات موثر در ایجاد سایه روشن

در طراحی ایجاد سایه روشن به نکات زیر را رعایت کنید تا طراحی شما طبیعی تر شود.

 1. برای طراح هایتان یک منبع نور فرضی در نظر بگیرید، قسمتهای از بدن یا لباس که نزدیک به منبع نور است روشن تر و قسمتهایی که دور از منبع نور است تیره تر خواهد شد.
 2. نقاط برجسته بدن یا لباس روشن و نقاط فرورفته تیره تر خواهد شد. به عنوان مثال برجستگی روی سینه، برجستگی روی ران، زانو، ترقوع روشن و فرورفتگی چال گردن، زیر سینه، قسمت پهلو، خط فاق، خط فاصله شورت یا سوتیس تیره تر خواهد شد.
 3. اگر قسمتهایی از بدن یا لباس روی هم قرار گیرند، قسمت زیری تیره تر از قسمت رویی خواهد شد.
 • برای رنگ تیره تر من از مارکر KureColor  شماره 425 استفاده کرده ام. و منبع نور را سمت راست بالا در نظر گرفته ام.
 • قبل از خشک شدن رنگ مارکر پایه روی کاغذ، با مارکر تیره تر، روی قسمت هایی که باید سایه بیافتد رنگ کنید تا سایه روشن شود.

زیر فک، زیر ترقوه، زیر سینه، زیر سوتیس تیره تر خواهد شد. برای ماهیچه ای نشان دادن شکم می توانید با مارکر تیره تر، با یک خط وسط شکم و یا با دو خط کناره های شکم را تیره تر کنید.

 • در ایجاد سایه روشن، نباید بین رنگ تیره و روشن مرز قابل تشخیصی وجود داشته باشد، بنابراین قبل از خشک شدن رنگ مارکر تیره روی کاغذ، با همان مارکر پایه مرز مارکر تیره را رنگ کنید تا محو شود.
مراحل رنگ کردن مانکن با مارکر

نحوه استفاده از مداد رنگی در طراحی مانکن

 • برای جلوه بیشتر می توانید از مداد رنگی برای سایه انداختن استفاده کنید. مداد رنگی Faber-Castell بهترین انتخاب است زیرا به علت نرمی مغز آن ، چند رنگ مختلف مداد رنگی به خوبی با هم ترکیب می شوند.
 • بسته به تنالیته و میزان تیرگی که برای پوست مد نظر دارید از مداد رنگی تن قهوه ای استفاده کنید. من از مداد رنگی شماره 188 و 189 استفاده کرده ام

می توانید از یک رنگ مداد رنگی استفاده کنید، انتخاب تعداد رنگ بسته به سلیقه شما است.

 • قسمتهای از مانکن را که با مارکر تیره،  تیرگی ایجاد کرده اید با مداد رنگی سایه روشن کنید.

نکات مهم در ایجاد سایه روشن با مداد رنگی

 1. برای ایجاد سایه روشن تر و تیره تر، فشار دست را کم و زیاد کنید
 2. آرام آرام و با حوصله کار کنید.
 3. مداد رنگی را روی کاغذ به یک جهت حرکت دهید. اگر نیاز به تغییر جهت  حرکت مداد باشد، باید با حرکت دورانی جهت کار را از بین ببرید.
 4. مداد رنگی را باید از تیره به روشن سایه دهید.
 5. همه جای پوست را نباید با مداد رنگی رنگ کنید.

خط دورگیر یا جلوه دهنده

می توانید با تیره ترین مداد رنگی قهوه ای، جاهایی را که تیره تر کرده اید را با  نوک تیز مداد رنگی دورگیری کنید. البته همه جا را نباید دورگیری کرد، بلکه فقط قسمتهای از بدن که به علت سایه روشن تیره تر است را دورگیری کنید.

مرحله آخر رنگ کردن پوست مانکن ( با سه رنگ مداد رنگی)

این هم از نحوه رنگ کردن پوست مانکن، در پست های آتی نحوه طراحی اجزای صورت و نحوه رنگ کردن صورت را آموزش خواهد داد. پس حسابی تمرین کنید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب به تمرین و پشتکار نیاز دارید.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها (6)

دستت درد نکنه سروین عزیز
نوشته هات چقدر به درد بخور ومفیده
کلاس طراحی لباس میرم استادمون کار ژوژمانمون رو با رنگ مانکن خاسته بدون اینکه به ما فرصت تمرین بده
خیر ببینی عزیزم ممنون

سروین عزیزم به خاطر صبوریت که با دقت درس دادی و تمام جزییات رو بدون‌هیچ چشمداشتی برای هنرجوها توضیح دادی ازت ممنونم…به خاطر مهربونی و خیرخواهیت تحسینت میکنم.
سربلند باشی عززززیزززززم

ممنون عزیزم، کامتهای قشنگ شما خستگی را از تنم در می یاره.

سلام من امسال کنکور هنر دارم ومیخوام طراحی لباس بخونم میخواستم بدونم که برای ازمون عملی بیشتر به چه چیزایی دقت میکنن چون من رشتم هنر نیست

سلام عالی بود سپاسگزارم?

گذاشتن یک دیدگاه