هشتمین جشنواره مد و لباس فجر 97 - شرایط و نحوه ارسال اثر و استفاده از ورک شاپ های آموزشی

هشتمین جشنواره مد و لباس فجر 97

هشتمین جشنواره مد لباس فجر 97

جشنواره مد و لباس فجر مهمترین رویداد مد و لباس در ایران است که امسال به هشتمین ایستگاه خود رسیده است. جشنواره مد و لباس فجر 97 داغ تر و پربار تر از سالهای قبل است. صدها طراح حرفه ای مد و لباس، آثار خود را برای نمایش و رقابت به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده اند. من نیز امسال برای اولین بار بارانی چرمی با الهام از چشمه گل فشان طراحی و برای نمایش به جشنواره ارسال کرده ام. امیدورام کد شمیا را درباقت و به نمایش گذاشته شود.

برای طراحان تازه کاری مثل من شرکت چنین رویدادهای مهمی، بسیار مفید است. اما متاسفانه باید بگوییم اطلاع رسانی مناسبی از این مهمترین اتفاق فشن ایران صورت نمی گیرد. ماه گذشته موسسه الف، ورک شاپ کالکشن سازی برای جشنواره مد و لباس فجر بگذار کرد. به لطف این ورکشاپ که با حضور خانم خرم دره،(عضو هیت مدیره انجمن طراحان پارچه و لباس ایران) تشکیل شده بود، من اطلاعات کاملتری از چند و چون این مراسم کسب کرده ام. پس وظیفه خودم دانستم که شما را بیشتر با این جشنواره و قوانین و مقررات و کارگاههای آموزش آن آشنا کنم.

قوانین طراحی لباس برای شرکت در جشنواره مد و لباس فجر

باید بگم این جشنواره برای مد اسلامی ترتیب داده شده بنابراین آثار شما باید مطابق با موازین اسلامی باشد. یعنی لباس اجتماع باید کاملا پوشیده باشد و تنها قسمتهای از بدن خانمها را نشان دهد که اسلام جایز دانسته است. به عنوان نمونه برای طراحی مانتو اجتماع باید نکات زیر را رعایت کنید.

  • قد مانتو حداقل باید 110 سانتیمتر باشد.
  • مانتو حتما آستین داشته باشد و قد آستین باید تا مج دست باشد.
  • مانتو نباید جلو باز باشد و در نهایت باید با دکمه زیپ یا … قابلیت بسته شدن داشته باشد.
  • جنس پارچه نباید بدن نما باشد.

برای اطلاع بیشتر ضوابط و شاخص های طراحی،تولید و تبلیغ لباس اجتماع بانوان را مطالعه کنید.

ویژگی های هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

امسال برخلاف سالهای قبل برای جشنواره مد و لباس فجر شعار و کانسپت “خوشا مکران و  نقش بی مثالش” تعریف شده است. یعنی طراحان برای طراحی مجموعه های خود باید از طبیعت، گونه های گیاهی یا جانوری، نحوه پوشش و یا هنرهای دستی زیبای این منطقه الهام بگیرند. هدف از این کار تاکید بر جاذبه های گردشگری و کمک به رشد اقتصادی در جنوب شرق ایران است. که امیدوارم نتیجه بخش باشد.

بخش بین المللی هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در منطقه چابهار

قسمت جالب این جشنواره، بخش بین المللی آن است. بخش بین المللی جشنواره مد لباس فجر از ۲۵ الی ۲۸بهمن ماه در منطقه آزاد چابهار برگزار می شود. در این بخش مسابقه زنده از ایده تا اجرا بر اساس سوزن دوزی های بلوچ  برگزار می شود. اگر تجربه و اعتماد به نفس کافی دارید پیشنهاد می کنم تا دیرنشده ثبت نام کنید. هزینه ثبت نام در این مسابقه 1،500،000 تومان است. این مسابقه با حضور  و آموزش اساتید دانشگاه ایتالیا و فرانسه  (دانشگاه برارا، دانشگاه میلان فشن انیستیتو و مد آرت فرانسه ) برگزار می شود. جایزه نفر اول این رقابت نیز تور آموزش سه هفته ای به یکی از این دانشگاهها خواهد بود.

اما بخش جالب تر این جشنواره تور نمایشگاهی آموزشی آن هست. استادی چون محمد مهاجر و مجتبی پیرنیا و همچنین اساتیدی از دانشگاهای برارا، میلان فشن انیستیتو ایتالیا و مد آرت فرانسه در آن حضور خواهند داشت. موضوع ورکشاپها، پکیجینگ و نحوه ارائه محصول فشن، بررسی ظرفیت پوشاک فشن، BIO فشن و محیط زیست، امضای شخصی و هویت ایرانی و نحوه تبدیل ظرفیتهای بومی ایران به کالاهای جهانی است. هزینه  شرکت در این تور آموزش 3،500،000 تومان است. که شامل هزینه هواپیما، ترانسفر، هتل و کارگاههای آموزشی است. پس اگر زمان و امکانش را دارید این تور را از دست ندید. متاسفانه به خاطر پسر یک ساله ام نمی توانم در این تور شرکت کنم.

هشتمین جشنواره مد و لباس فجر 97 در تهران

هشتمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر با شعار ” خوشا مکران و نقش بی مثالش” از ۲۶ بهمن تا ۲ اسفنده ماه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ در مجموعه نمایشگاهی بوستان گفتگو تهران برگزار خواهد شد. تا جایی که من اطلاع دارم شرکت در ورکشاپهای جشنواره فجر مجانی است اما شاید برای نیاز به ثبت نام داشته باشد.

گذاشتن یک دیدگاه