آموزش نحوه برش و دوخت پارچه با طرح چهارخانه | دوخت حرفه ای

آموزش نحوه برش پارچه طرح چهارخانه

سلام دوستان، سخت ترین و پراسترس ترین قسمت دوخت، برش پارچه است بخصوص اگر پارچه چهارخانه و یا راه راه باشد.  برای اینکه لباس دوخت شده زیبا و بی عیب و نقص باشد باید خطوط باریک و پهن طرح پارچه در امتداد هم قرار بگیرد که صد البته کار راحتی نیست. برای جور کردن خطوط افقی و عمودی پارچه چهارخانه باید مراحل خاصی را با دقت انجام بدهید. چرا که بعد از برش پارچه، راه بازگشتی ندارید و ممکن است مثل اولین تجربه من تمام زحماتتان به باد برود. پس اگر قصد دوختن پارچه چهارخانه یا راه راه دارید حتما نکات زير را مطالعه و با دقت انجام بدهید.

اخیراً پیراهن سرهم یک طرفه با پارچه چهارخانه مشکی و سفید دوختم، با اینکه دقت زیادی صرف علامت گذاری محل خطوط افقی روی تک تک الگو ها انجام دادم ولی به علت عدم آگاهی کامل، همانطوری که می بینید نتیجه چندان رضایت بخش نبوده و خطوط افقی پارچه در یک امتداد قرار نگرفت.

برش پارچه های چهارخانه بصورت دولا

  • ابتدا باید تصمیم بگیرد که خط مرکزی لباس روی کدام خط طولی یا بین آنها، قرار گیرد. پارچه را دقیقا از خط تعیین شده تا کنید.
  • دو لایه پارچه را بررسی کنید تا خطوط افقی و عمودی دقیقا روی هم قرار گیرند سپس با دقت دو لایه پارچه را كه با سنجاق با فاصله 20 الی 30 سانتیمتری در هر دو جهت طولی و عرضی بهم متصل كنيد. با اين روش از سرخودن پارچه جلوگیری می کنید و خطوط افقی و عمودی روی هم منطبق می شود.

تطبیق راستای عرضی پارچه چهارخانه با قسمتهای مهم لباس

  • باید خطوط افقی و عمودی پارچه در محل اتصال در راستای هم قرار گیرند برای این باید روی تمام الگوها، محل یک یا دو خط طرح پارچه را علامت گذاری کنید.
  • ابتدا الگوی بالاتنه جلو را روی پارچه گذاشته و محل خط افقی را روی حلقه آستین، پهلو علامتگذاری کنید
  • این نقاط را در سایر الگوها را با قرار دادن در کنار الگوی بالاتنه جلو علامت گذاری کنید
  • هنگام قرار دادن الگو روی پارچه دقت کنید نقاط علامت گذاری شده درست روی خطوط افقی طرح پارچه قرار گیرد

اگر بالاتنه ساسون زیر بغل دارد باید علامت خط افقی زیر ساسون قرار گیرد تا بعد بسته شدن آن خطوط زیر ساسون از امتداد هم خارج نشوند

مطالب مرتبط

دیدگاه ها (4)

سلام میخوام رگالی ببرم ولی پهلوها خطوطش خراب میشه چاره کار چیه به نظرت اخه بگو دختر مگه خیاطیت حرفه ای بود این بلا رو سر خودت اوردی ??

🙂 سلام شیما جون
باید با دقت پارچه ها را روی هم قرار بدی. روی الگوی محل خطوط علامت بگذاری. البته بدون در نظر گرفتن زاپاس بعد موقع برش حضرت خضر و حضرت ابوالفضل و حضرت فیل و … فراموش نکن. :p

خدا بخواد دارم میبرم ?? نذر میکنم خوب شد مهمونی بگیرم آشی که پختمو تنم کنم به همه نشون بدم !!!!

سلام من ی پالتو دارم میدوزم با پارچه چهرخونه نامنظم که بالاتنه و دامنش جداگونس هرکار میکنم نمیتونم دوخت وصل بالاتنه و دامنو صاف در بیارم از روی یک خط هم که میدوزم لباس پایین بالای شدیدی میشه شما پیشنهادی ندارین

گذاشتن یک دیدگاه