عدم حضور پررنگ ایران در بازارچند صد میلیارد دلاری پوشاک و مد اسلامی

جایگاه ایران در بازار پر رونق مد اسلامی

مد اسلامی - Modest fashon

دوستان عزیزم سلام، امروز می خواهم راجع به مد اسلامی یا modest fashion Industry صحبت کنم که این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده و طرفداران و تعقیب کننده های بسیاری در دنیا علی الخصوص بین کشورهای غربی جلب کرده است. با توجه به جمعیت بالای مسلمانان در سراسر دنیا، نیاز به تغییر در پوشش زنان مسلمان از چادر یا برقع به لباس اسلامی زیبا، رنگی و مدرن احساس می شود. خوشبختانه چند سالی است که طراحان مد سراسر دنیا شروع به فعالیت در زمینه مد اسلامی کرده اند اما با توجه به قابلیت درآمدزایی بالا و بازار عرضه بزرگی که پوشاک اسلامی دارد هنوز مد اسلامی به جایگاهی که شایسته آن است نرسیده است.

در حال حاضر کشورهای ترکیه و اندونزی در صنعت مد اسلامی پیشرو هستند و از سوی دیگر کشور امارت با سرمایه گذاری هنگفت قدم های موثر بزرگی در جهت تبدیل کردن دوبی به پایتخت مد اسلامی برداشته است. علت این سرمایه گذاری ارزش بالای بازار مد اسلامی است که  در سال 2010، 2.9 میلیارد دلار تخمین زده شد. آمار جدید هیجان انگیزتر است طبق گزارش سازمان اقتصاد اسلامی در سال 2013 مسلمانان بالغ بر 266 میلیارد دلار بابت پوشاک خود هزینه کرده اند، پیش بینی شده که این مبلغ در سال 2019 به 499 میلیار دلار خواهد رسید.

متاسفانه علیرغم پیشرفت های زیادی که طراحان ایرانی در خصوص طراحی لباس و مانتوهای متناسب با پوشش اسلامی حاصل کرده اند، در دنیای مد اسلامی چندان برجسته و شناخته شده نیستند. با توجه به آمار ذکر شده و درآمد بالای این صنعت می توان نتیجه گرفت که پرداختن به این موضوع و مطرح شدن در جهان در زمینه مد اسلامی چه تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت. صرفنظر از درآمد زایی که یک بعد قضیه است این موضوع از جهات مختلفی مثل تبادلات فرهنگی، توریسم و در نهایت جهانی شدن کمک شایانی، خواهد نمود. هدف از نوشتن این مقاله این است که خوانندگان را متوجه اهمیت این قضیه نماییم  و با توجه به قابلیت بسیار بالای طراحان چیره دست کشورمان، چرا وارد میدان رقابت در جهت جهانی شدن و تبدیل شدن به پایتخت مد اسلامی نشویم ؟

در مطالب بعدی سعی خواهیم کرد چند نمونه از لباس های زیبای طرحان سرزمینمان که باعث درخشش هر چه بیشتر هنرمندان بروی فرش قرمز شده است را معرفی و شما را با طراحان آنها آشنا کنیم در قدم های بعدی قصد داریم طراحان ایرانی موفق را معرفی و کارها و ایده هایشان را با شما به اشتراک بگذاریم.

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه