انواع دوخت با چرخ خیاطی خانگی | آموزش آنلاین خیاطی از مبتدی تا پیشرفته

انواع دوخت با چرخ خیاطی خانگی

در پست قبل با نحوه دوخت خط صاف و دوخت گوشه های زاویه دار آشنا شدید. امروز نوبت آموزش انواع دوخت های با چرخ خیاطی خانگی و آشنایی با برخی اصطلاحات رایج خیاطی است. این اصطلاحات در آموزشهای آتی به کررات استفاده خواهیم کرد پس پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه آموزشهای بعدی حتما این پست را مطالعه و تمرین کنید. پیشنهاد می کنم حتما فیلم آموزشی این درس (آموزش دوخت ) را در کانال یوتوب ما تماشا کنید. بخصوص اگر در خیاطی مبتدی هستید با تماشا کردن آموزشهای ویدئویی ما بهتر و سریعتر خیاطی را یاد خواهید گرفت.

معرفی انواع دوخت

  • دوخت درز
  • پاکدوزی با دوخت زیگراگ
  • دوخت دوبله خوابیده
  • دوخت چین

دوخت درز ساده با چرخ خیاطی

برای دوخت درز، دو تکه پارچه را از سمت رو در مقابل هم قرار داده و در امتداد خط دوخت و با دوخت بخیه با فاصله مناسب از لبه پارچه، درز را چرخ کنید.

  • فاصله دوخت از لبه پارچه حق درز نامیده می شود. باید دوخت با حق درز مناسب انجام شود. برای اطلاع بیشتر با اضافه کردن حق درز به الگو را مطالعه کنید.
  • حتما در ابتدا و انتهای دوخت، دوخت را بصورت رفت و برگشتی تکرار کنید تا دوخت محکم کاری شده و شکافته نشود. برای دوخت برگشتی باید اهرم دوخت معکوس فشار دهید. با رها کردن اهرم دوباره دوخت به حالت نرمال برخواهد کشت.

اتو کردن درز ها

برای این کار باید قبل از باز کردن یا خواباندن حق درز به طرفین، روی خط چرخ شده را اتو بزنید. توجه داشته باشید که درزهای صاف را باید روی میز اتو و درزهای منحنی را روی بالشتک منحنی اتو کنید. بعد از اتو کردن دو سوی خط چرخ، حق درز را به سمت چپ یا راست بخوابانید و از پشت پارچه اتو کنید.

توجه : برای اتو کردن حق درز از قسمت روی پارچه بهتر است از پارچه مخصوص اتو کشی استفاده کنید. زیرا گاهی رد ضخامت درز روی برخی پارچه ها، منعکس شده که برطرف کردن آن تقریبا غیر ممکن است.

پاکدوزی با دوخت زیگزاگ

برای جلوگیری از ریشه شدن درز پارچه و استحکام بیشتر آن، پس از چرخ کردن درز و اتو کردن آن باید پاک دوزی انجام شود. بهترین روش استفاده از چرخ های سردوزی است. این چرخ ها دارای تیغ تیزی هستند که همزمان با دوخت ریشه های پارچه را بریده و تمیز می کند.  پاکدوزی در چرخ خانگی با دوخت زیگزاگ انجام می شود. اگر با نحوه تنظیم چرخ برای زیگزاگ آشنایی ندارید، نگران نباشید کار بسیار ساده ای است که حتما در دفترچه راهنمای چرخ خیاطی نحوه انجام آن آموزش داده شده است.

فاصله چند میلیمتر از لبه پارچه یا دوخت درز دوخت زیگزاگ بزنید و سپس اضافه درز را خیلی نزدیک به دوخت زیگزاگ بچینید.

هنگام دوخت زیگزاگ به لبه درز در حال ریشه شدن توجه کنید. اگر نخ های تار در جهت راست به چپ در حال ریشه شدن است پاک دوزی را از سمت راست و در غیر این صورت از سمت چپ شروع کنید.

درز دوبله : دوخت تزئینی از قسمت روی پارچه

در برخی مواقع برای زیباکاری کار، بعد از دوخت درز و اتو کاری، از قسمت روی پارچه نیز دوخت زده می شود. به این دوخت دوبله گفته می شود. دوخت دوبله دو نوع باز و خوابیده انجام می شود.

دوخت درز دوبله خوابیده

دوخت درز دوبله معمولا در لباس های جین به کار می رود. برای انجام این دوخت دوبله خوابیده، پس از چرخ کردن درز معمولی، جای درز آن را به یک سمت بخوابانید و اتو کنید. لبه درز را با دوخت زیگزاگ پاکدوزی کنید. سپس در قسمت روی پارچه با فاصله 5 میلیمتری از درز قبلی، روی ضخامت جای درز چرخ کنید. برای راحتی کار پایه چرخ را مماس بر دوخت درز قرار دهید با حفظ این وضعیت چرخ کنید. به این ترتیب به راحتی قادر به دوخت در فاصله 5 میلیمتر خواهید بود.

حالا نوبت انجام دوخت دوم است. دوباره پارجه را از قسمت رو زیر پایه چرخ قرار دهید طوری که نوک سوزن در فاصله فاصله 1 میلیمتر از درز دوخت شده قرار گیرد. با حفظ این فاصله دوخت را انجام دهید. دوخت دوبه به همین راحتی انجام شد.

دوخت چین

برای دوخت چین، کافیت طول دوخت را در بیشترین شماره قرار دهید. بهتر است برای نتیجه کار بهتر دو ردیف از این دوخت با فاصله 3 میلیمتری از همدیگر بدوزید. ضمنا برای دوخت چین نیازی به دوخت رفت و برگشتی نیست. بعد از اتمام دوخت یکی از نخ هر ردیف دوخت را برداشته و بکشید بدین ترتیب با کشیدن نخ پارچه چین خواهد خورد.

بعد از تمرین این دوخت ها شما می توانید اولین پروژه خیاطی خود را انجام بدهید. پس چه چیزی بهتر دوخت کیف ورزشی با شلوارهای لی کهنه است.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها (1)

ممنون از سایت عالی و مفید شما تشکر

گذاشتن یک دیدگاه