آموزش آنلاین خیاطی از پایه | آموزش دوخت و نحوه دوخت با چرخ خیاطی

درس اول -آموزش دوخت با چرخ خیاطی

سلام دوستان به اولین کلاس آنلاین خیاطی سروین استایل خوش آمدید. اگر تا به حال تجربه خیاطی نداشته اید و یا هرگز با چرخ خیاطی کار نکرده اید نگران نباشید، این درس مخصوص شما است. من قصد دارم با بهترین روش آموزش مجازی، خیاطی را از صفر به شما آموزش دهم. اگر هنوز با وسایل مورد نیاز خیاطی و کاربرد هر یک از آنها آشنایی پیدا نکرده اید قبل از شروع پست مربوطه را مطالعه کنید.

پیشنهاد می کنم قبل از خواندن مطالب فیلم آموزشی این درس را از طریق کانال YouTube سروین استایل تماشا کنید. بی شک یادگیری بصورت فیلم خیلی سریعتر و آسانتر از خواندن متن است.  پس حتما و لطفا به آموزش آنلاین خیاطی سر بزنید و ما را Subscripe کنید. وبرای اینکه فیلمهای بعدی را از دست ندهید حتما روی آیکن زنگونه کلیک کنید.

اولین گام برای آموزش خیاطی از پایه

آموزش دوخت با چرخ خیاطی

برای تازه کارها دوخت خطوط صاف، کار ساده ای نیست. از یک سو باید روی مسیر چرخ کردن تمرکز کنید و سوی دیگر باید سرعت دوخت را با میزان فشار روی پدال چرخ تنظیم کنید. درست مثل اولین تجربه رانندگی، کنترل سرعت دوخت نیز نیاز به تمرین و تجربه دارد. بنابراین قبل از یادگیری هر عمل دیگر باید راسته دوزی را یاد بگیرید. برای تمرین راسته دوزی فایل مقابل را دانلود و پرینت کنید. اگر به پرینتر دسترسی ندارید می توانید روی کاغذ، این خطوط را بکشید. تمرین شما روی این کاغذ انجام خواهد گرفت.

آموزش  خیاطی برای تازه کارها

  • برای انجام این تمرین نیازی به نخ کردن چرخ خیاطی نیست. پس اگر قبلاً چرخ خیاطی خود نخ کرده اید. نخ اصلی و ماسوله را جدا کنید.
  • اهرم بالا برنده پایه چرخ را بالا ببرید و کاغذ تمرین راسته دوزی را طوری قرار دهید که ابتدای خط اول زیر سوزن قرار گیرد.
  • به کمک توپی چرخ، به آرامی سوزن را در ابتدای خط اول وارد کنید. ( توپی را باید به سمت خودتان بجرخانید )
  • پایه چرخ را به کمک اهرم پایین بیاورید.
نحوه کنترل مسیر دوخت با چرخ خیاطی

برای کنترل مسیر دوخت باید از دست چپ استفاده کنید. همیشه دست چپ را مطابق شکل، روی پارچه قرار دهید. نوک انگشت اشاره باید در راستای سوزن قرار گیرد. تا نزدیکی انگشت شست دوخت بزنید. سپس پا را از روی پدال برداشته دست خود را پایین بیاورید تا دوباره انگشت اشاره در محل اول قرار گیرد.

وقتی به انتهای خط رسیدید، پایه چرخ را با اهرم بالا برنده بالا برده و کاغذ طوری جابه جا کنید که سوزن درست بالای، ابتدای خط ذوم قرار گیرد.

به همین ترتیب به بقیه خطوط را نیز بدوزید.

تا زمانی که بدون مشکل قادر به دوختن خط صاف شوید این تمرین را ادامه دهید.

نحوه دوخت گوشه درزهای زاویه دار

  • برگ دوم تمرین را بردارید، همانطوری که در بالا توضیح داده شد، از ابتدای خط دوخت را شزوع کنید.
  • تا نزدیکی محل تغییر جهت خط بدوزید، سپس پا را از روی پدال برداشته و با توپی چرخ به آرامی تا نقطه تغییر جهت خط بدوزید.
  • سوزن را در همین نقطه قرار دهید. سوزن باید داخل کاغذ قرار گیرد. حالا پایه چرخ را بالا ببرید و کاغذ را 90 درجه بچرخانید تا در مسیر دوخت قرار گیرد.
  • تا نزدیکی محل تغییر مسیر دیگر به دوخت ادامه دهید.
  • به همین ترتیب تا نقطه پایان به دوخت ادامه دهید.
  • برای کسب مهارت در تغییر مسیر دوخت این تمرین را چندین بار تکرار کنید.
نحوه دوخت گوشه با چرخ خیاطی

این دو تمرین بهترین روش برای یادگیری نحوه دوخت برای مبتدی ها و تازه کارهاست. شاید فکر کنید دوخت ساده نیازی به تمرین ندارد. اما بدون تمرین دوخت ساده، کج شده و مجبور به شکافتن دوخت خواهید شد. خیاطی نیاز به صبر و شکیبایی دارد پس عجله را کنار بگذارید و تمرین را با دقت انجام دهید.

درس بعدی نحوه انواع دوخت با چرخ خیاطی خانگی است. بعد از تمرین آن شما می توانید اولین پروژه دوخت خود یعنی دوخت کیف با شلوار لی  را انجام دهید.

منبع : Sew It Academy

مطالب مرتبط

گذاشتن یک دیدگاه